- rubin2001.bg
- Новини
- 1 харесвания
- 566 преглеждания
Въздухът в радиаторите на парното е от най- често срещаните причини за ниска температура в дадена стая, неравномерно отопление или дори неприятни звуци от радиатора.
Обезвъздушаването на радиаторите на парното е необходима процедура, ако искате вашата отоплителна система да работи ефективно и домът ви да остане топъл.
Попадналият въздух в системата, предотвратява циркулацията на топлина в радиаторите, затова той трябва да бъде отстранен своенвременно.
Обезвъздушаването на радиаторите е процес на отстраняване на излишния или задържан въздух в отоплителната система. Въздухът не може да се нагрява по същия начин като водата, така че обикновено това е причината горната част на радиатора да изглежда студена.
Въздухът се издига, така че горещата вода може да достигне само до средата на радиатора. Това е много неефективно и ето защо стаята е студена.
Обезвъздушаването на радиаторите не е същото като промиването на системата – вие не премахвате вода, а просто изпускате въздух. Това е процес, който отнема само няколко минути, но може да подобри ефективността на вашата отоплителна система и да направи дома ви доста по-топъл.
Образуването на въздух и газове в радиаторите на парното се причинява от различни причини.
Те могат да бъдат следните:
• Наклонът на тръбите в системата за гравитационно отопление е по-малък от 5 см на линеен метър, или от неправилно изчисление при подаване и консумация на топлата вода възниква стагнация на водата, придружена от натрупване на въздух.
• Недостатъчно налягане, причинено от грешки при монтажа или от неправилен избор на помпа и котел.
• Прегряване на течността в тръбите, придружено от нейното кипене и отделяне на газове.
• Висока скорост на пълнене на отоплителната система, при която охлаждащата течност бълбука и образува въздушни джобове в тръбите и радиаторите.
За да избегнете повторното образуване на въздух в системата, трябва да разберете причините за това, както и да вземете превантивни мерки.
Как да разберем дали нашите радиатори имат нужда от обезвъздушаване?
Ще разберете, че трябва да обезвъздушите радиаторите си, когато почувствате студени места по радиатора или времето за затопляне на радиаторите е много повече, в сравнение с другите радиатори по системата.
Пълните с въздух радиатори могат да издават клокочещи звуци, когато отоплението е включено. Това обикновено се дължи на движението на въздуха в системата. Когато въздухът се освободи напълно от радиатора, съскащият звук ще спре и вместо него ще се появи желаната вода.
Причини и последствия от въздух в радиатора на парното
Преди да разгледаме някои конкретни съвети как да обезвъздушим радиатора, си струва да разберем каква може да е причината за проблема. Най-често срещаните проблеми за въздух в радиатора включват теч от отоплителна система, дифузия на тръбите или неправилно пълнене на системата.
Топлинната течност, която пълни радиаторите е вода, която се характеризира с наличието на малки въздушни мехурчета. Всички нарушения, свързани с монтажа и свързването на отоплителната система, водят до навлизането на този въздух в горната верига на системата, т.е. към радиаторите.
Как да обезвъздушим чугунен или алуминиев радиатор?
Много хора искат да се научат как да обезвъздушават радиатора си сами. Първото нещо, което трябва да запомним, е безопасността и подготовката на най-важните аксесоари. Това е парцал или кърпа за избърсване на вода, отвертка, гаечен ключ и кофа. Експертите съветват да обезвъздушите радиаторите с помощта на предварително монтирани обезвъздушители.
Ако все още нямате такива, може да закупите и да монтирате на всеки радиатор във вашия дом авоматичен обезвъздушител или ръчен обезвъздушител. Тези обезвъздушители са предназначени за обезвъздушаване на отоплителни тела като лири за баня и радиатори.
Важно: независимо какъв тип обезвъздушител ще изберете, монтажът трябва да бъде на най-високата точка на радиатора. Трябва да монтирате радиаторите на стената с лек наклон, като обезвъздушителят се монтира на по-високата страна на радиатора. Идеята е въздухът да отиде към тази част на радиатора!
Също така си струва да изравните налягането в тръбите. Това може да стане чрез добавяне на вода към вашата отоплителна система. В еднофамилни къщи правилното налягане обикновено е от 0,9 до 1,2 атмосфери (можете да го увеличите до 1,4 и внимателно да добавите вода към системата).
Първо проверете какъв вентилационен вентил е монтиран в радиатора (автоматичен или ръчен). Първият тип, както подсказва името, автоматично вентилира радиаторите. Съвременните радиатори обикновено са оборудвани с такива вентили.
По-старите модели имат ръчни клапани, които трябва да се завъртат или отварят с помощта на специални инструменти. Да разгледаме как да обезвъздуши чугунен или алуминиев радиатор с ръчен вентил.
Обезвъздушаване на радиатора на парното стъпка по стъпка
• Поставете купа или кофа под края на радиатора (водата ще капе в съда).
• С помощта на гаечен ключ или отвертка разхлабете холендерната гайка на клапана на частичен оборот, за да предотвратите изтичане на големи количества вода. Спрете да разхлабвате съединителната гайка, когато чуете съскане на въздуха.
• Когато звукът от излизащ въздух спре, затегнете винта на вентилационния отвор.
• Почистете радиатора и проверете за признаци на течове. В този случай внимателно развийте вентилационния винт отново и го затегнете отново. Ако обаче водата не спира да капе, тогава клапана ще трябва да бъде сменен.
• След края на това действие проверете налягането в инсталацията и при необходимост го вдигнете до 0,9-1,2 атмосфери.
След приключване на ремонтните и обезвъдушителни действия котелът и помпата могат да бъдат включени. Систематичното отстраняване на въздуха от радиаторите е важно през целия процес. Затова по-добрият вариант е да поставите автоматични обезвъздушители на вашите радиатори.
Съвет: Когато обезвъздушавате няколко радиатора, започнете с най-отдалечения от котела, тъй като там има най-много въздух. Ако живеете в къща, започнете от долния етаж.
Обезвъздушаването на радиаторите на парното е работа, която трябва да се извършва в началото на всяка зима, когато пускате парното за първи път за този отоплителен сезон. Докато отоплението е било изключено, вероятно в системата се е натрупал въздух, така че е най-добре да го премахнете сега.
Поддържайте вашата отоплителна система да работи ефективно, като повтаряте тази дейност всяка година. Можете също така да проверявате радиаторите си редовно, за да сте сигурни, че нямат нужда от обезвъздушаване през зимата.