Преди да се впуснем в митовете, нека първо разгледаме различните видове подово отопление.

Понастоящем има два вида системи за подово отопление: електрически системи и хидравлични системи, които работят с гореща вода. Хидравличната система се предлага и в два различни варианта, известни като суха система и мокра система, а разликата между двете е начина на полагане на тръбите.

При мокрите системи тръбите са положени в замазката, докато при сухите системи тръбите са в подовите панели, за да служат като топлопроводник. Обикновено „мокрия“ хидравличен вариант се предлага с нови строителни проекти, докато сухият вариант и електрическите системи са най-подходящи за ремонтни дейности.

Сега, след като знаете малко повече за техническия аспект на подовото отопление, е време да разгледаме и заблудите около него.

Мит 1: Подово отопление е много по-скъпо от отоплението с радиатори

Вярно е, че цената за монтаж на подово отопление е с 30% по-скъпа от обикновените радиатори. Но подово отопление е инвестиция, която се изплаща в дългосрочен план. Тъй като системата е по-високо енергийно ефективна и изисква по-малко поддръжка, потребителите ще констатират, че техните сметки за електроенергия и общите разходи за системата са много по-ниски от тези за обикновени радиатори.

Мит 2: Загряването на подово отопление отнема повече време, за да се загрее къща, така че температурата никога не е постоянна

Смята се, че подовото отопление затопля помещението много бавно и не може да осигури бърз топлинен комфорт. Това може да е вярно само в случаите, когато системата е проектирана и инсталирана неправилно. При добре проектирана и правилно инсталирана система, подовото отопление е по-ефективно дори от другите методи за отопление. Например ако се отоплявате с климатик или конвектори и дори радиатори, ако отоплението спре поради спиране на тока или друга техническа причина, помещенията изстиват изключително бързо. Това е особено неприятно ако се случи вечер докато спите и навън е под 0 градуса. Подовото е инертна система и продължава да отделя топлина в продължение на 12 до 24 часа. Достатъчно време, в което да се реши проблема със спрялото отопление.
Важно е да се избере подходящото покритие на пода. Някои материали като керамични плочки или камък са отлични проводници на топлина и позволяват по-бързо затопляне на помещението. Но дори с дървен паркет или ламинат, затоплянето на помещението не отнема дълго време, обикновено се случва от 3 до 8 часа, но поради горните факти след това няма да имате незабавно изстиване на помещенията.
В допълнение, съвременните технологии позволяват настройка на системата с програмируеми смарт термостати, които могат да осигурят бързо загряване в точното време, преди да се върнете у дома, например. Така можете да се насладите на топъл под и комфортна температура, без да чакате дълго.

Мит 3: Подовото отопление причинява подуване на краката и разширени вени

Друг често срещан мит е, че подовото отопление може да доведе до разширени вени или да влоши съществуващи проблеми с кръвоносната система. Това твърдение също е безпочвено. Подовото отопление работи на принципа на топлинното излъчване и поддържа температурите в помещенията на приятно ниво, между 22 и 26 градуса.
Важно е да се отбележи, че подовото отопление не загрява пода до високи температури. Обикновено температурата на самия под е около 23 градуса, което е много по-ниско от температурата на традиционните отоплителни уреди. Такава температура не може да доведе до влошаване на проблеми с кръвообращението.
В действителност равномерното разпределение на топлината допринася за уют и комфорт, без да влияе негативно на здравето, а точно обратното. Както казват бабите, „човек изстива от краката“. Именно по-топлия под намалява вероятността да страдате често от респираторни заболявания.
В зората на подовото отопление, стайната температура би могла да се повиши до над 35°C, и в такъв случай краката ви биха се подули. Но при съвременните системи тези ситуации вече не се срещат, особено ако вашата къща е добре изолирана. Всъщност, комбинирането на подово отопление с термопомпа позволява на системата да осигури и охлаждане, което е предимство в горещите летни месеци.

Мит 4: Подово отопление е нездравословно.

Един от най-разпространените митове за подовото отопление е, че то вдига прах и води до по-мръсен въздух. Това твърдение обаче е напълно невярно. Истината е, че подовото отопление всъщност намалява циркулацията на прах в помещенията.
Традиционните отоплителни тела като радиаторите работят на принципа на конвекцията, при която топлият въздух се издига нагоре и студеният се спуска надолу, което създава въздушни течения. Това движение на въздуха често вдига прах и го разпространява из помещението. От друга страна, подовото отопление работи чрез излъчване на топлина от пода нагоре, като по този начин се избягва интензивната циркулация на въздух и прах. Така че, ако страдате от алергии или астма, подовото отопление може дори да бъде по-добър избор за вашето здраве.

Мит 5: Не можете да комбинирате подово отопление с паркет

Ако вземете под внимание някои фактори, лесно можете да комбинирате подово отопление и паркет. Ако разполагате с твърда дървесина, устойчива на влага и многослоен вариант, при който паркетните дъски са с ширина до 15 см, значи нямате никакъв проблем!

Мит 6: Има ли опасност от наводнение?

Страхът от наводнение при подово отопление, особено при водните системи, е друг мит, който често се чува. Водното подово отопление използва мрежа от тръби, през които циркулира топла вода. Ако системата е инсталирана професионално и са използвани качествени материали, рискът от течове е минимален. При използването на сертифицирани системи и материали, гаранциите на подовото са от 10 до 50 и повече години. Самите тръби са под циментова замазка, а циркулацията на водата е ограничена в обема на системата. Модерните системи за подово отопление са проектирани да бъдат безопасни и надеждни. Тръбите са изработени от устойчиви материали и са защитени от повреди.

Какво ще спечелим, ако изберем водно подово отопление?

Като начало ще започнем с бързата възвращаемост на първоначалната инвестиция.
Липсата на влага в помещенията.
Поддържане на ниско-алергенна среда подходяща за страдащите от астматични заболявания.
Лесно почистване на подовата повърхност, предпазване на стените от потъмняване, върху завесите или щорите няма се натрупва прах.
Равномерното топлоотдаване от цялата повърхност на пода.
Регулиране температурата на подовата повърхност от 22 – 26°С, в зависимост от желанията  на обитателите на сградата.
По-ниски разходи за поддръжка и регулиране на отоплителната повърхност.
Не е необходимо помещение за съхранение на гориво.
Намаляване на разходите за топлинна енергия с около 6-10%.

Аз избирам тишина, спокойствие, топлина!

А Вие?

Тази страница използва "Бисквитки", за да можем да Ви предоставим пълноценно и качествено обслужване. Прочетете повече в Условия за ползване.